Kolejna rocznica

Zbyszek RojekTo już cztery lata, kiedy odszedł od nas na zawsze Zbyszek Rojek, kompozytor popularnego „Dziubdziuba” i „Luśki”. Współzałożyciel Trzeciego Oddechu Kaczuchy oraz zespołu Kaczki z Nowej Paczki.

Był utalentowany nie tylko muzycznie (grał na gitarze, komponował, aranżował), ale także plastycznie (zaprojektował większość okładek „kaczkowych” płyt). Miał również szerokie zainteresowania pozamuzyczne. Jako jeden z pierwszych promował ścieżki rowerowe w swoim rodzinnym mieście Olsztynie. Powołał do życia Stowarzyszenie Centrum Turystyki Aktywnej „Kołodrom”, którego jest członkiem honorowym. Kilka miesięcy po jego śmierci (29 lipca 2011 roku) ukazała się napisana wspólnie z Józefem Jackiem Rojkiem (nie byli spokrewnieni) obszerna antologia Satyry i Satyryków Warmii i Mazur. Jest także autorem nazwy i współpomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”, który od siedmiu lat odbywa się w olsztyńskim amfiteatrze im. Czesława Niemena.
Wszyscy, których spotkał na swojej drodze życia, wspominają go jako wspaniałego człowieka, życzliwego i pełnego twórczej energii.
Był także przy narodzinach Wtyczki. Miał zajmować się kabaretowymi archiwaliami i oprawą muzyczną naszego magazynu. Pozostawił po sobie ponad 300 piosenek, z czego ok. 200 jest zarejestrowanych w Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS. Kilkadziesiąt z nich można znaleźć na płytach (głównie zespołu Kaczki z Nowej Paczki).

 

To też Ci się powinno spodobać...