Poradnik kapusia

donoszeJak donosi (słowo „donosi” użyte żartobliwie) „Puls Biznesu”, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowało specjalny formularz, który ma ułatwić zawiadomienie urzędników tego ministerstwa o popełnieniu przestępstwa. W końcu CBA, CBŚ i ABW muszą mieć chwilę wytchnienia, a nie ciągle zajmować się jednym i tym samym.
Dotychczasowe, zwyczajowe, utrwalone wieloletnią tradycją „uprzejmie donoszę (lub informuję)” z nieodłącznym podpisem „życzliwy”, jest w oczach urzędników widocznie przestarzałe, niemodne i trywialne, więc należy iść z duchem czasu. Całość należy ujednolicić i uprościć.
Na początku wypełniania formularza wybieramy sektor, np. transport, kulturę, środowisko. Potem podajemy nazwę instytucji, której dotyczy zgłoszenie. Nieprawidłowości wybieramy z listy, np.: korupcja, wyłudzenie, fałszowanie dokumentów, lub podajemy własną, oryginalną interpretację. Kolejnym obowiązkowym punktem jest opis całego zajścia. Możemy też dodać osoby zamieszane w całą sprawę i ewentualnych świadków. Podpis nie jest konieczny, możemy zostać anonimowi.
Niestety nie ma informacji, czy do „zgłoszenia” można dołączyć nagrania audio i video.
Nie wiadomo też, czy według tego wzoru można pisać donosy do innych ministerstw. Nie ma też ani słowa o wynagrodzeniu dla autorów. Chociaż jest to jedyny rodzaj twórczości, którym często kieruje bezinteresowność.
Trzeba pomyśleć, aby przy okazji reformy szkolnictwa, wprowadzić specjalne zajęcia, na których warto to przećwiczyć praktycznie. Dzieci często słyszą rozmowy rodziców również i na takie tematy, więc mogą to być informacje z pierwszej ręki. W końcu chodzi o ich przyszłość. Dla najlepszych, na zachętę można ustanowić medal im. Pawki Morozowa. Jego zasługi (dla ciekawskich) do odszukania w Internecie.

To też Ci się powinno spodobać...