Złote myśli

makatka-kazdy-polak-rad-gdy-przegrywa-brat

Wpadła nam w ręce „księga mądrości ludowych”. Wszyscy to znają: „baba z wozu a karawan jedzie dalej”; „niedaleko pada jabłko od skorupki”; „kwiecień plecień przeplata, raz lato, raz ciulato”. Cytujemy z pamięci, więc może niedokładnie. Jedno jest pewne:  tzw. złote myśli to suchary i starocie powszechnie znane. W dodatku pełne sprzeczności. Np. „co za dużo to niezdrowo” w opozycji do: „od przybytku głowa nie boli”. Jakież to mądrości?! Redakcja Wtyczki z wrodzoną ambicją opracowała własną złotą myśl: „NIE BĄDŹ MĄDRY MĄDROŚCIĄ INNYCH. STAĆ CIĘ NA WŁASNĄ GŁUPOTĘ.”
Zbieramy więc aktualnie rzucane przed wieprze perły intelektualne naszych elit i (za przeproszeniem ) autorytetów. Do tytułu „złotej myśli miesiąca” kandydują: „po raz pierwszy polska dyplomacja spotkała się z przywódcą San Escobar…” (WW);  „wśród protestujących widać twarze specjalnej troski…” (JK); „powstanie warszawskie było inspiracją dla Piłsudskiego…”(AM); „lider Nowoczesnej Ryszard P. został dziś ok. 21.00 zatrzymany przez UOP pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji…” (TVP INFO). Trudno wybrać, bo tylko kryterium dowcipu autora jest spełnione. A gdzie kryterium paradoksu, absurdu czy ponadczasowości? Pamiętacie słynne zdanie Kennedyego: „nie pytaj co Ameryka może zrobić dla ciebie. Pomyśl, co ty możesz zrobić dla Ameryki”? Aktualny prezydent USA w styczniu 2017 też przejdzie do historii „bon-motem”: „podczas inauguracji będzie padało? To dobrze – wreszcie uwierzą, że mam prawdziwe włosy”. Cóż, mamy takich przywódców, na jakich zasłużyliśmy.
My będziemy głosować za przyznaniem tytułu „złotej myśli stycznia” Prezesowi wszystkich Prezesów. Nie za tytuł „Człowieka Wolności”, ale za krótką i celną instrukcję obsługi ministra. Scenka zarejestrowana przez TV: Prezes do asystenta: „zadzwoń do ministra! – Nie odbiera. Prezes: to mu powiedz, żeby odebrał!” To geniusz – nie ma prawa jazdy, konta, nie wie jak działa telefon kom…  Po co mu to, skoro wie jak działa minister.

Zapisz

To też Ci się powinno spodobać...