Gest solidarności

blaszczak strazak samW modny ostatnio trend nieprzyjmowania medali i odznaczeń wpisał się szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ponieważ nie było takiej sposobności wcześniej, bo nikt nie przyznał mu ostatnio żadnego odznaczenia, postanowił sam się odznaczyć odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Jako minister spraw wewnętrznych i administracji miał do tego pełne prawo, bo nadawanie takiego odznaczenia leży w jego kompetencjach. Skorzystał z tego prawa i postanowił sam się odznaczyć, bo któż lepiej od ministra zna zasługi ministra. Jednocześnie pan minister Błaszczak odmówił przyjęcia odznaki z rąk pana ministra Błaszczaka.

Nie są znane motywy takiego postępowania. Być może po chwili namysłu uznał, że jego zasługi są za małe do takiego uhonorowania, lub wręcz przeciwnie, takie odznaczenie nie oddaje w pełni zasług pana ministra.

Niemniej, w ten sposób pan minister Mariusz Błaszczak dołączył do grona ministrów, którym odznaczeni odmawiają przyjęcia odznaczeń. Jak na razie niedościgniony pod tym względem jest pan prezydent Andrzej Duda, który ma całą szufladę nieprzyjętych oraz zwróconych medali i odznaczeń. Ale nikt z nich nie wpadł na taki pomysł, żeby samemu się odznaczyć i zrezygnować. Być może nie jest to ostatni pomysł pana ministra. Z niecierpliwością czekamy na następne.

To też Ci się powinno spodobać...