Zakończenie stosunku pracy wymaga dopełnienia różnego rodzaju formalności, do których należy między innymi tzw. obiegówka. Ma ona na celu ułatwić pracownikowi i poszczególnym działom firmy szereg rozliczeń. Przede wszystkim czasu pracy, sprzętu, środków pieniężnych, czy służbowego samochodu. Krótko mówiąc chodzi o dokument wewnętrzny, który pozwala na rozliczenie pracownika z mienia, które swego czasu powierzyła mu firma.
Obiegówka nie jest obowiązkowa, jednak w wielu przedsiębiorstwach taki zapis znajduje się w regulaminie pracy. Dotyczy to szczególnie dużych firm, mających w swojej strukturze co najmniej kilka działów, z rozbudowana kadrą kierowniczą. Pracownik jest zobowiązany zdać otrzymane mienie.
Oddanie służbowego mieszkania, telefonu komórkowego, służbowego samochodu, czy nawet samolotu, chociaż jest bolesne, nie nastręcza większych trudności. Pewien problem pojawia się kiedy trzeba oddać służbowy garnitur lub buty, w wielu przypadkach robione na miarę, czyli na pewno stosunkowo drogie i nie do wykorzystania przez następców. Tu jednak pewnie można to rozwiązać za porozumieniem stron.
Są jednak sprawy o wiele trudniejsze do rozwiązania. Kiedy na przykład (a są znane takie przykłady) jakiś prezes, w ramach stosunku pracy, na koszt kierowanej przez siebie firmy zafundował sobie zęby. Czy też w ramach obiegówki powinien je zwrócić? Tylko gdzie? Do sekretariatu, czy magazynu? A może do muzeum? Chyba, że te zęby mu się po prostu należały.