Gość w dom

Z okazji Światowych Dni Młodzieży przygotowano specjalny poradnik – instrukcję dla Polaków, jak należy przyjmować pielgrzymów. Broszura zawiera informacje, jak się przygotować do takiej wizyty oraz o czym rozmawiać z uczestnikami spotkań. Współautorem tego przewodnika jest m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W końcu chodzi o wizerunek naszego kraju poza granicami. Niektóre rady są wprost bezcenne:

.

  • „Staraj się dużo rozmawiać, ale uważaj, żeby nie znudzić gości”
  • Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj, przyjaznych ludzi, pełne kościoły i żywą wiarę”
  • Problemy są w każdym kraju. Dokładny ich opis zabiera czas i wprowadza ryzyko, że będziesz źle zrozumiany”
  • Lepiej skupić się na pozytywnym przekazie”

Niestety, nie ma żadnej gwarancji, że jakiś rodak się z czymś nie wyrwie. Nie wszyscy znają języki, a na migi nie wszystko da się dokładnie wytłumaczyć. Sporą część dyskusji pozytywnie może załatwić staropolska gościnność i wyroby spirytusowe. A jak się trafi abstynent? Może być wtedy problem.

Prostszym i skuteczniejszym sposobem wydaje się przydzielenie każdej rodzinie przyjmującej pielgrzymów odpowiednio przeszkolonego przewodnika. Ta metoda doskonale sprawdza się podczas wizyt w Korei Północnej. Taka osoba cały czas jest obecna podczas wizyty, instruuje co można powiedzieć, gdzie można pójść, co zobaczyć i co sfotografować.

Po co eksperymentować, skoro są już na świecie sprawdzone przez lata sposoby.

   Fake_Smile_Personality

 

 

To też Ci się powinno spodobać...