m jak miłość, w jak wąsy Wałęsy

Dwie dekady po tym, jak Lech Wałęsa obalił komunę przyszło mu stoczyć kolejny bój. „Tym razem nie musiałem przekraczać progu nadziei – wystarczyło próg łazienki.” Zachwyceni apologeci orzekli – pogromca wąsa! Były prezydent zadebiutował bowiem w roli golibrody. Godna z pozoru pochwały metamorfoza doczekała się jednak wielu kontrowersji. Sławomir Cenckiewicz już teraz wskazuje na wątpliwą wartość nowopowstałego mitu. „Niby ogolił, a nie ogolił. Niby reprezentuje gładkolicych, a jednak – proszę zobaczyć – pozostał wąsaczem! O tu – z lewej strony. To typowe dla Wałęsy” „No właśnie – czyż to nie symboliczne, że wąsaczem pozostał z lewej strony?” – pyta retorycznie redaktor Pospieszalski wymownie gładząc się pod nosem. „Nie on jeden – miliony Polaków z narażeniem pokaleczenia twarzy goliły wąsy, a czasem i brody. On nic nie osiągnął. Nic…” – wtóruje im Gontarczyk szykujący się, jak dowiedział się reporter Wtyczki, do wydania książki na ten ważki temat. Antoni Macierewicz sprawie poświęcił konferencję prasową – „Pan Wałęsa haniebnym tym czynem potwierdził, że odcina się od polskiej tradycji – od Piłsudskiego, Sobieskiego, Piasta Kołodzieja, Polskiego Papie…,eee, znaczy Piasta Kołodzieja. To niegodne”

Były prezydent początkowo zbywał złośliwe komentarzy machnięciem ręki, po kwadransie wydał jednak oświadczenie nie pozostawiające złudzeń – „No Danuśka mi coś tam mówiła – z dołu do góry pod włos i nie na sucho, ale co ona tam wie. A te Gontarczyki, panie, to nie jest tak, gdzie oni byli, jak ogoliłem, ale nie ogoliłem, to jest walka, oni nie wiedzą, bo w domu siedzieli, a niech oni mi dadzą święty spokój, spotkamy się w sądzie.”

Faktycznie – Lech Wałęsa nie ogolił się nazbyt dokładnie – trzeba jednak zaznaczyć, że w roli golibrody były prezydent dopiero debiutował. Warto powtórzyć za prof. Nałęczem, że odwaga i doniosłość czynu powinna nam przysłaniać pewne jego niedostatki. Z całą pewnością przy okazji kolejnej wizyty w Dubaju Prezydent, doświadczony już wszakże, ogoli się jak należy.

 

 

To też Ci się powinno spodobać...