Urodziny w operze

Czym jest opera i co się w niej wystawia? Opera, gmach opery, teatr operowy – to (według encyklopedii) budynek przeznaczony do wystawiania w nim widowisk muzycznych z towarzyszeniem orkiestry, a w szczególności spektakli operowych i baletowych.

Do tej pory popularny był Bal w operze i Upór w operze. Niedawno w Operze Wrocławskiej wystawiono bardzo wykwintne (zdaniem zaproszonych gości) Urodziny w operze.

Ponieważ opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny, w trakcie przedstawienia najwięcej problemów sprawia zawsze to, kiedy można klaskać. Otóż, w zasadzie na zakończenie i przed antraktem czyli z oklaskami powinno się czekać aż do zakończenia przedstawienia, ewentualnie do przerwy między poszczególnymi częściami sztuki. Nowatorskie Urodziny w operze złamały tę zasadę, ponieważ główną rolę w tym widowisku zagrał kumpel ministra, mający w tym dniu urodziny. Było więc tradycyjne „Sto lat” i kolejka z prezentami dla jubilata. Wszystko na scenie głównej Opery Wrocławskiej. Główną partię solową wykonał lider zespołu Bayer Full, a była to oczywiście ulubiona piosenka elektoratu, czyli „Majteczki w kropeczki”.

Okazało się, że nie przez wszystkich ulubiona. Zarząd województwa odwołał ze stanowiska dyrektorkę Opery Wrocławskiej.

Kolegium redakcyjne Wtyczki, abstrahując od wartości artystycznych utworu, chciałoby przypomnieć wszystkim decydentom, że „Majteczki w kropeczki” nie są jedynym utworem poświęconym damskiej bieliźnie, wykonywanym na operowych scenach w naszym kraju.

Nie słyszeliśmy, aby z powodu wystawienia „Halki” odwołano kiedykolwiek jakiegoś dyrektora opery.

To też Ci się powinno spodobać...