Saudyjski Kopernik

kopernikCzłowiek uczy się całe życie. I kiedy mu się wydaje, że coś już wie, czegoś się nauczył, coś poznał, może zostać sprowadzony na ziemię. Jak to mówią: „Halo Houston, mamy problem!”.
Szejk Bandar al-Khaibari w czasie wykładu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obalił teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Stwierdził mianowicie, że „niemożliwe jest, aby Ziemia kręciła się wokół własnej osi, bo wtedy samoloty nie doleciałyby do celu”. Ziemia jest po prostu nieruchoma.
Trudno się nie zgodzić z tą wizją, jeżeli jest ona oparta na własnych doświadczeniach szejka. Z jego punktu widzenia może to być nawet poparte dowodami. Szejk, jak sama nazwa wskazuje, raczej nie spożywa alkoholu, więc obroty Ziemi są dla niego niestety w żaden sposób niewyczuwalne.
Nie wiadomo, czy za swoje cenne spostrzeżenie i podzielenie się nim ze studentami szejk Bandar al-Khaibari otrzymał jakieś wynagrodzenie. Dla niego nie ma to zapewne żadnego znaczenia. Natomiast ciekawe na pewno jest to, jak to niesamowite odkrycie odbije się na cenach ropy w najbliższym czasie. Ten interes, podobnie jak Ziemia zawsze się kręci. Może to przekona szejka?

To też Ci się powinno spodobać...