Klauzula

Przez całe życie słyszymy: „sumienia nie masz!“ (od najblizszych); „zdolny, ale niesumienny!“ (od nauczycieli); „będę cię miał na sumieniu!“ (od pobłażliwego policjanta); „sumienie mi nie pozwala!“ (od lekarza i prawnika). Należy się spodziewać, że „deklarację sumienia“ podpiszą wkrótce przedstawiciele następnych zawodów. Nie tylko z przyczyn religijnych ale i filozoficznych czy estetycznych. Uruchamiamy wyobraźnię:

„ Odmawiam sprzedaży kebaba takiemu grubemu facetowi. Powołuję się na klauzulę sumienia. Z wykształcenia jestem dietetykiem!“.

„Tak, są leginsy. Dla pani? Nawet gdybym miała rozmiary XXXXL, to odmawiam sprzedaży. Ze względu na klauzulę sumienia. Ochraniam środowisko naturalne człowieka, pozbawiając je widoku pani dupska w obcisłych leginsach!“.

„Wyłącz dziecko radio i tv. Zabraniam słuchania „taśm prosto od Sowy“! Deklaracja sumienia polonisty, zobowiązuje mnie do izolowania dzieci od języka polityków“.

„Kochanie, rezygnujemy z internetu. Powołam się na deklarację sumienia… znaczy – „zdrowego rozsądku“. Za dużo czasu tracisz klikając Wtyczkę!“

 

To też Ci się powinno spodobać...