Przysłowiowe szczęście

Czas matur. Na szczęście nie każdy musi przez to przejść. Prawo wyboru. Kto nie chce, nie musi. Kto chce, nie ma innego wyjścia. Jak można pomóc maturzystom? Najłatwiej podrzucić ściągę. To się sprawdza(ło) przede wszystkim na pisemnej matematyce. Można też liczyć na maturalne maskotki, ale one za nikogo matury nie napiszą. A może łut szczęścia?
Z taką inicjatywą wyszła właśnie Para Prezydencka, życząc tegorocznym maturzystom przysłowiowego szczęścia. Przysłów i powiedzonek związanych ze szczęściem mamy w naszej kulturze bardzo dużo, więc postanowiliśmy wspólnymi, redakcyjnymi siłami, niektóre z nich przypomnieć. Nie tylko maturzystom, bo przecież wiadomo, że przysłowia i powiedzenia są mądrością narodów.
Najbardziej znane z nich to oczywiście twierdzenie, że „Głupi ma zawsze szczęście”. Logika więc wskazuje, że im głupszy maturzysta, tym na większe szczęście (np. w losowaniu pytań na egzaminie ustnym) może liczyć. Trzymamy kciuki. Jeśli jednak wylosujemy jakieś trudne pytania, należy pamiętać, że „Kto nie ma szczęścia w kartach, ten ma szczęście w miłości” Coś za coś.
Nie należy jednak zbytnio się przejmować niepowodzeniami, ponieważ „Lepszy łut szczęścia, niż funt rozumu”. Poza tym „Szczęście zawsze sprzyja lepszym”.
Każdy maturzysta, zwłaszcza ten, któremu marzy się kariera w służbach mundurowych, powinien jednak mieć w pamięci stare przysłowie/powiedzenie, rodem z PRL-u. „Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z ciebie oficera”. I to jest właśnie przysłowiowe szczęście. W nieszczęściu.

To też Ci się powinno spodobać...