Rentowne kopalnie

Blisko 2,3 mld zł straty netto przyniosły w ciągu trzech kwartałów 2021 roku kontrolowane przez Skarb Państwa spółki węglowe. Do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego dopłacały w tym okresie średnio 44,61 zł. Sektor węgla kamiennego w Polsce ma jednak szansę, by wyjść na prostą. Kopalnie naprawdę mogą być opłacalne, dochodowe i zyskowne.
Kluczem do tego może być organizacja na terenie kopalni okazjonalnych imprez typu: zaręczyny, wieczór panieński lub kawalerski, ślub, noc poślubna, rozwód, a także imieniny, urodziny itd… Pierwsze próby tego typu miały już miejsce podobno wszyscy byli zadowoleni. Dotychczas takie imprezy organizowano w zamkniętych już kopalniach, ale większy prestiż jest wtedy, kiedy praca w kopalni i wydobycie węgla, zostają na jakiś czas wstrzymane.
Korzystać powinni jednak z tego wszyscy. Weźmy na przykład taki ślub. Oszczędność na ubiorze, bo panna młoda w białej sukni, chociaż na pewno bardziej widoczna na tle węglowej ściany, długo bieli raczej nie zachowa. Na ceremonię w sztolni można dojechać węglowym kombajnem (goście wagonikami kolejki) odpadają więc koszty transportu. Panie śmiało mogą zrezygnować z makijażu, bo byłby to wydatek bez sensu. Do orszaku ślubnego można wykorzystać brygady górnicze, które i tak miałyby przerwę w pracy. Ślubu mógłby udzielać sztygar, co stanowiłoby dodatkową atrakcję. Podróż poślubna…romantyczne zwiedzanie kopalni.
Pozostaje tylko kwestia ceny. Być może jakieś państwowe dopłaty do takich ślubów? Zamiast dopłat do wydobycia węgla. Na razie przecierane są pierwsze szlaki.

To też Ci się powinno spodobać...